משתחרר יקר, התפקד לאזרחות!

ברוכים הבאים ל\"עזרה למשתחרר\" פורטל המשתחררים הגדול בישראל שנותן לכם כל מה שאתם צריכים ובשפה שלנו המצפן שלכם באזרחות, אם אתה השתחררת, גזרת כבר את החוגר, חזרת הביתה ואז הבנת שאין לך באמת מה לעשות, הגעת למקום הנכון. להמשך קריאה »

3,643 צפיות

במאמר הבא אנחנו נדבר בדיוק על מה שיש לכם לעשות כבר באותו היום של השחרור, איך להתמודד עם התענוג החדש שנקרא \"אזרחות\" שבתור התחלה האמת נראה די מאיים.

אמא משגעת אותך ללכת ללמוד?, אבא רוצה אותך בעסק המשפחתי? הדודה כבר בונה עליך לעשות בייביסיטר?, אם הגעת עד לכאן סימן שאתה חייל משוחרר, עזרה למשתחרר מצדיעה לכם בכבוד על שחרורכם מצה\"ל גם אם היית לוחם בקו הירוק ומעבר לו וגם אם סתם הכנת קפה נמס של עלית אבל דווקא אחד משובך, שנתחיל?

השתחררתי היום, אין לי מושג מאיפה אני מתחיל:

טוב אז ככה, הדילמה והבעיה הכי גדולה בקרב החיילים המשוחררים היא חוסר תעסוקה ואיבוד עצמי כבר ביום השחרור שלהם, תודו, במשך 3 שנים חיכיתם ליום הזה וכשהוא כבר סוף סוף כאן אתה כבר לא ממש מרגישים שאתה \"חייבים\" וצריכים אותו, אני באופן אישי זוכר את יום השחרור שלי כמסע שלא נגמר החל מהרגע שהתעוררתי באנרגיות מטורפות ב 5 בבוקר ופעם ראשונה באמת רצתי להספיק את האוטובוס כי היה איכפת לי, מרגע שגזרתי את החתיכת פלסטיק נגזר לי חלק גדול מהרצון לעזוב את המסגרת הכ\"כ מסורבלת ונוקשה שבלשון המעטה העיקה עלי במשך 3 שנים.

שימו לב! יש דרך, הדרך היא דיי פשוטה, כדי באמת לדעת לאן ומה אתם רוצים לעשות אתם צריכים לשייך את עצמיכם לסוג מסויים של כיוון או נתיב, אני אפרט כמה סוגים של כיוונים ואתם תבחרו לאן אתם הכי מתאימים בטווח הקצר והארוך, להלן הכיוונים :

1. נתיב המטייל המקובע - המטייל אל הלא נודע, הבחור או הבחורה שתיכננו את הטיול שלהם כבר ביום שהם היו בבקו\"ם אבל לא ביום שהם גזרו את החוגר אלא ביום שהם רק קיבלו אותו, הם חיו את כל ה 3 שנים האלו במטרה לסמן \"וי\" ולהעביר כרטיס על הדבר הזה שנקרא צה\"ל כדי באמת להתחיל את ההרפתקאה שלהם בטיולים מסביב לגלובוס, שימו לב, גם טיול אחרי צבא יכולה להיות אופציה משחררת לקיק סטארט של האזרחות אבל צריך לשים דגש ולשים טוב טוב לב שלא נאבדים, אם תסעו לתאילנד לנופש עם חברים למשך של חודש-חודשיים או לדרום אמריקה לתקופה של 3 חודשים עד 6 חודשים זה יהיה בגבול הנורמה ואתם באמת תוכלו לממש את עצמיכם לאחר מכן, הנטיה של הישראלים בעולם היא להאחז בעובדה שהם עדיין צעירים וגם טיול של שנתיים – שלוש יכול להועיל להם לפאן האישי והמקצועי, אז זהו שלא, שימו לב שגם טיול צריך להיות לנפש ולגוף אבל גם לו יש גבול, ברגע שתאבדו את עצמיכם הסיכוי שתצליחו לחזור לנתיב נורמלי ורציני הוא דיי קטן ולא סביר בעליל, לכן צאו לטייל, תהנו תבלו תשתו תכייפו תקופה של עד חצי שנה ותעשו לעצמכם ולנו טובה וכשאני אומר לנו זה למדינה – תחזרו לעצמיכם.

2. נתיב השלמת בגרויות + פסיכומטרי - טוב אז אני מודה אני הייתי מהבחורים שבאו לבית ספר בשביל הבורקס הטורקי בקפיטריה, יודעים מה אני ממש יפתח את הלב ויגיד שגם בשביל הסיגריה של אחרי, שהשתחררתי לא באמת היה לי משהו בית שאני יכול להיאחז בו, גם אם רציתי ללמוד מקצוע במכללה או באוניברסיטה אמרו לי קודם כל לחזור לקנות בורקס רק שהפעם גם להיכנס לכיתה, אז נתיב ההשלמה הוא לא משהו קריטי ולא מסווג אתכם לסוג הלא נורמטיבי באוכלוסיית מדינת ישראל, בטח שבטח לא בקרב החיילים המשוחררים, היום רוב המשתחררים צריכים ורוצים להשלים בגרויות ו\\או לשפר בגרויות בכדי להתברג למוסדות לימוד עם דרישות גבוהות בכדי לבנות לעצמם את דרך החיים המלומדת והטובה, שימו לב שהיום בגרות היא כבר לא \"מוצר\" בסיס היא ירדה בדרגה לחובה בלי שום חוכמות, אחריה נכנס \"מוצר\" הבסיס וזהו הפסיכומטרי, הפסיכומטרי בשנתיים האחרונות תפס תאוצה ואיתו גם אלפי בתי ספר מתחרים, מורים פרטיים ואיך שלא מאמני כושר עם ספרים פתוחים, הפסיכומטרי היום הוא כלי עזר חשוב וקריטי בעולם הלימודים שגורר איתו השלכות רבות על כניסתכם אל מוסדות הלימוד המבוקשים וגם הפחות, אם את תעודת הבגרות שלכם עדיין לא קיבלתם כי לא סיימתם אותה, לכו אל תפחדו ואל תהססו פשוט השלימו, לאחר מכן עשו גם פסיכומטרי אף אחד לא מת מזה.

3. נתיב לימודי תואר - טוב אז כבר את הבגרות עשיתם, את הכרטיסיות של הפסיכומטרי כבר גם גזרתם, זה הזמן לחפש מוסד לימודים ומקצוע שאתם רוצים לעסוק בו, ראשית נתחיל במקצוע, מקצוע יש לבחור בקפידה אחרי הכל זה מה שאתם הולכים ללמוד ב 3 השנים הקרובות, אני בכוונה לא אמרתי \"הולכים לעסוק בו כל החיים\" כי היום התארים והקורסים משתנים מרגע לרגע, כל דבר הוא אפשרי וכל דבר הוא בר שינוי, אתם יכולים להתחיל תואר בכלכלה ולעבור לקורס משלים ותואר באלקטרוניקה (אין קשר בין 2 התארים), כדאי לכם מאוד ומומלץ בחום ללכת ליום פתוח של מככלות ואוניברסיטאות, לקבל מיידע מאנשים בעלי יידע וניסיון וגם אולי לפגוש חברים לדרך, אין חכם כבעל ניסיון, נצלו את הימים הפתוחים זה בחינם וזה אחלה כלי שיעזור לכם.

לאחר שנסגרתם על איזה מקצוע אתם רוצים ללמוד יש לבחור את המוסד שאותו תרצו ללמוד, בד\"כ ישנה התפשרות בקרב החיילים המשוחררים בענייני מוסדות הלימוד מסיבה שכל מוסד לימוד מקצה ומעמיד את התנאים שלו עד כמה שאפשר וע\"פ חוק ולכן כל אחד מתאים את ציוניו ואת רמתו למוסד הלימוד המתאים, אל תבהלו מללמוד רחוק, זה רק יעשה לכם טוב ואל תדאגו האוכל של אמא עדיין תקף בשישי שבת.

4. עצמאי\\שכיר - טוב אז עכשיו יקומו כל החברים שמעוניינים פשוט לעבוד ולעשות כסף או בצורה עצמאית או בצורה הרגילה בתור עובדים שכירים, גם זו בחירה וברוב המקרים היא אינה שגויה, אם אתם מעוניינים לקחת לעצמכם פרק זמן לעבוד ולהתפתח במקום העבודה קומו ועשו זאת, רק אל תשכחו שקורס,תעודה,תואר גם אם הוא במגירה, לא גורע בשום מצב אלא רק מוסיף.

חושב להיות עצמאי? אין בעיה, תחשוב שוב! בתקופה האחרונה כמות הפיצוציות, דוכני הפלאפל, דוכני השווקים וספקי הסחורה הרב גונית בשוק עלה ברמות שיא, לפתוח עסק במדינת ישראל זה מאוד פשוט, אבל כמו שהוא פשוט ככה הוא מסובך, לפתוח תיק במשרדי המע\"מ של עוסק זעיר (עוסק פטור) זה עניין של 15 דקות ו 10 שקלים, אבל ההבדל בין לעמוד בהתחייבויות שאתם חותמים עליהם שכתובות באותיות קטנות זה הבדל שמים וארץ, היום עסק במדינת ישראל הוא קשה מאוד להקמה, אם הצלחתם להקים אותו יהיה לו עוד יותר קשה להתקדם ואם כבר הצלחתם להתקדם אז המדינה מוחאת לכם כפיים אבל גם עולה לכם על הכתפיים, אנו ממליצים לפני כל צעד קיצוני להתייעץ עם ה \"חכם בעל הניסיון\" שהזכרנו קודם ועם מישהו שבאמת אכפת לו מכם, מניסיון, הנהג מונית בדרך מבילוי ביום שישי בתל אביב לא ממש עוזר גם אם הוא נשמע מאוד חיובי.

לסיכום :

יום השחרור הוא יום גדול, יום כיפי וככל ששעות הבוקר נעלמות להם וגם החוגר והמדים כך הסיבוך הנפשי והקונפליקט הבעייתי של לאיפה ללכת ולאיפה לפנות, סיכמנו עבורכם כמה וכמה נתיבים ברורים שכדאי לכם לשקול ולבדוק, עשו אותם וזכרו \"לחופש אין מחיר, אבל יש לו תאריך\", חשוב לנו לציין כי בכל שאלה, בעיה, פניה או רצון לקבל ייעוץ והכוונה מקצועית ממומחים תוכלו לפנות אלינו באמצעות כל אחד מטפסי יצירת הקשר באתר ונציג מקצועי יחזור אליכם לשיחה בחינם.