מס הכנסה

עם השיחרור מהצבא, אתה הופך לאדם בגיר אשר נושא עליו נטל חובות כמו כל אזרח אחר – ביטוח לאומי, ביטוח … להמשך קריאה »

17,028 צפיות

עם השיחרור מהצבא, אתה הופך לאדם בגיר אשר נושא עליו נטל חובות כמו כל אזרח אחר – ביטוח לאומי, ביטוח בריאות, מס הכנסה.

\"\"

מס ההכנסה הינו מס אותו משלם כל אזרח אשר משכורתו עולה על סכום מסוים כפי שנקבע בחוק באמצעות הפרשת אחוזים מסוימים ממשכורתו על פי גובה המשכורת.

אז מי בעצם צריך לשלם מיסים?

כאמור, כל אזרחי מדינת ישראל מחויבים לשלם מס הכנה עבור ההכנסות שלהם – אם זה ממשכורת ואם ממקורות אחרים (למשל הכנסות מעסק). מס ההכנסה נקבע על פי נקודות מס, זאת לפי מדידת גובה ההכנסה והסוג שלה. כך, כאשר זכאים להטבות מס ההטבות נמדדות על פי נקודות זיכוי. מס הכנסה מחושב באופן שנתי כאשר בכל חודש מחושב המס על פי ההכנסה החודשית, מתוך הנחה שהכנסה זו תחזור על עצמה לאורך כל חודשי השנה. באותה מידה, גם נקודות הזיכוי מחושבות באופן שנתי.

חיילים משוחררים מקבלים הטבות או הנחות ?

חייילים משוחררים זכאים מכורח החוק להטבות במס ההכנסה. החיילים המשוחררים זכאים במידה ושירתו לפחות שנה אחת בשירות סדיר או בשירות הלאומי. חיילים ששוחררו מסיבות רפואיות מהצבא יהיו זכאים להטבות במס גם אם שוחררו לאחר פחות משנת שירות אחת. ההטבות במס ניתנות לחיילים למשך שלוש שנים לאחר שיחרורם.

פירוט ההטבות :

חיילים ששירותו 23 חודשים לפחות זכאים ל-2 נקודות זיכוי במס הכנסה. על כן, תקרת השכר החודשית אשר פטורה ממס עומדת על כ-7700 ש\"ח. חיילים אשר שירתו בין 12 ל-23 חודשים זכאים לנקודת זיכוי אחת ממס הכנסה, כך שהמשכורת החודשית המקסימלית הפטורה ממס הינה 6300 ש\"ח. חיילות אשר שירתו לפחות 22 חודשים זכאיות ל-2 נקודות זיכוי ממס הכנסה, והמשכורת הפטורה עומדת על תקרה של 8500 ש\"ח. חיילות אשר שירתו בין 12 ל-22 חודשים זכאיות לנקודת זיכוי אחת בלבד, ותקרת ההכנסה החודשית הפטורה ממס הינה כ-7000 ש\"ח.

דרכי מימוש ההטבות וזכויות החייל המשוחרר :

בעיקרון, מימוש נקודות הזיכוי אמור להיות אוטומטי. יש לוודא מול המעביד שאכן קיבלתם את נקודות הזיכוי המגיעות לכם על פי חוק. במידה וגיליתם שאינכם מקבלים את נקודות הזיכוי המגיעות לכם, יש להגיע לפקיד שומה במשרדי מס ההכנסה הקרובים אליכם יחד עם תעודת שיחרור או תעודת חוגר, אישור ממקום העבודה המעסיק אותך ותלושי משכורת ממקום העבודה.

מס הכנסה מנוכה ממשכורת החיילים המשוחררים מגובה מסוים והמדינה עושה רבות על מנת לאפשר לצעירים המשוחררים ליהנות מאחוזי ניסוכי מס הכנסה נמוכים במיוחד בכדי לאפשר להם שילוב חלק ואיכותי ככל הניתן בחיי האזרחות.