היחידה להכוונת חיילים משוחררים – קבל את התשובה!

בכל שנה משתחררים חיילים רבים לאזרחות אשר תוהים בדבר דרכם החדשה בעולם האזרחי. הם מתלבטים בין תחומי לימוד ומקצועות שונים, ולעיתים קרובות גם מתחבטים בשאלה – כיצד נממן את שכר הלימוד של הקורס, תואר או מכינה בה נרצה ללמוד? להמשך קריאה »

18,649 צפיות

הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים מודעת לחשיבות של פיתוח ההשכלה בקרב הצעירים הרבים אשר משתחררים בכל שנה משירותם הצבאי. ההזדמנות ללימודים מקצועיים או אקדמיים מאפשרים שילוב טוב יותר של האדם בחברה. כמו כן הלימודים עוזרים ומקדמים את שוויון ההזדמנויות של אזרחים רבים אשר לעיתים ידם אינה משגת את ההוצאה הכבדה של שכר לימוד.

מקור המלגות אותן מחלקת הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים הוא מתרומות של אנשים פרטיים או גופים שונים אשר מקדישים מזמנם, מרצם וכמובן מכספם, לשם קידום שיוויון הזדמנויות בחברה של חיילים משוחררים היוצאים לחיים האזרחיים. התורמים הם אלו הקובעים את הקריטריונים ומגדירים את סוג האוכלוסייה לה מיועדת המלגה, וכן את סכום הסיוע שיקבל המשוחרר.

על פי אילו קריטריונים תוכלו לקבל מלגת לימודים דרך הקרן להכוונת חיילים משוחררים?

לפניכם מוצגות מספר אפשרויות אשר יעזרו לכם לברר ולבדוק איזה סיוע תוכלו לקבל במימון הלימודים אחרי השירות דרך הלשכה להכוונת חיילים משוחררים:

מקום מגורים – צעירים אשר מתגוררים או מתכננים ללמוד באזור המוגדר כפריפריה יהיו זכאים בתנאים ספציפיים לעזרה במימון שכר הלימוד במבחר אוניברסיטאות ומכללות ברחבי הארץ. צעירים אשר סיימו שירות חובה, לאומי ואזרחי המתגוררים או המתכננים ללמוד באזור המוגדרים יהיו זכאים להגיש בקשה לסיוע חמש שנים מיום סיום השירות (בהתאם לפי קריטריונים נוספים, כמו איכות וזמן השירות ומצב סוציו-אקונומי)

לידיעת הצעירים המתגוררים בפריפריה: הישובים הנמצאים ב\"אזור סיוע\" (לפי החוק) כלולים בחוק הרשות לפיתוח הנגב וחוק הרשות לפיתוח הגליל. חלק מהישובים בנגב הכלולים בחוק הם: אופקים, אילת, באר שבע, דימונה, נתיבות, ערד, קרית גת, שדרות, רהט, להבים ועוד. חלק מהישובים בגליל הכלולים בחוק הם: יסוד המעלה, יקנעם עלית, כפר ורדים, רמת ישי, שפרעם, עכשו, צפת, בית שאן, ירכא, נהריה ועוד.

לידיעת הצעירים המתכננים ללמוד באזור הפריפריה: כדי לעודד, לקדם ולעזור למוסדות לימוד באזורי פריפריה, תוכלו לקבל מלגה (בהתאם לקריטריונים, כנזכר למעלה) אם תחליטו ללמוד בהם. חלק מהאזורים הנכללים ברשימת איזור הסיוע הם: מכללות להשכלה גבוהה בגליל, מכללות להשכלה גבוהה ביהודה ושומרון, מוסדות להשכלה גבוהה בירושלים, מכללות להשכלה גבוהה בנגב ועוד.

כדי לברר האם אתם עומדים בקריטריון לקבלת מלגה על פי מקום מגורים או לימודים, צרו קשר עם היחידה להכוונת חיילים משוחררים טלפון 03-7776785.

לוחמים – ישנן מלגות המתאימות למשתחררים אשר שירתו במערך הלוחם של צה\"ל, כאשר הזכאים יוכלו לקבל סיוע רחב בשכר הלימוד. המלגה עצמה מבוססת כמו כן על מצבו הסוציו-אקונומי של הלוחם.

הזכאים הם לוחמים או תומכי לחימה, אשר שירתו עד דרגת סגן או בשנתיים בקבע – ובשירות מלא ותקין. הזכאים יהיו חייבים להתחיל ללמוד בהיקף מלא לתואר ראשון במוסד ישראלי מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה או במסגרת לימודי תעודה במכללה המוכרת במשרד העבודה או משרד החינוך – תוך ארבע שנים מסיום השירות.

חיילים בודדים – לצעירים אשר הוכרו כ\"חיילים בודדים\" בצה\"ל, בין אם עלו ארצה במסגרת מסוימת או ילידי הארץ, יש אפשרויות לקבלת מלגת לימודים ואף תמיכת קיום חודשית. על מקבלי המלגה להתחייב לפעילות התנדבותית ולהתחייב לדרישות אקדמיות מבחינת הישגים ורף ציונים.

ישנם מספר קריטריונים לקבלת הסיוע: על המשתחרר להיות מוכר מטעם הצבא כ\"חייל בודד\" ולסיים שירות צבאי מלא ותקין. עליו לבחור במוסד אקדמי מוכר (בעדיפות למוסד המתוקצב על ידי משרד החינוך). כמו כן, עליו להתחיל ללמוד תוך שנתיים מיום השחרור (אלא אם כן עליו לשפר או להשלים בגרויות במכינה).

מלגות פרטיות – ברשות הקרן להכוונת חיילים משוחררים מלגות וקרנות רבות למען לימודים אקדמיים של חיילים משוחררים. אחת מהקרנות הינה \"קרן נאסן\" אשר מקדישה את כספי הקרן למען חיילים משוחררים אשר לומדים לימודים אקדמיים וכן למען שיעורי העשרה בעיירות פיתוח ומחקרים רפואיים. זוהי קרן על שמו של עוגניה ויעקב נאסן. את טפסי ההרשמה וכן פרטים מלאים על מלגה זו ניתן לקבל בסניפי הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים.

מלגת מפעל הפיס – מלגה נוספת אשר ידועה מאוד בקרב הציבור, הינה מלגת מפעל הפיס המחלקת מלגות בעזרת הקרן להכוונת חיילים משוחררים. הסיוע מיועד לצעירים מהמערך הלוחם אשר לומדים לימודים אקדמיים לתואר ראשון. הטיפול במלגה, החל מהרשמה ועד לקבלת הכספים הינו דרך הלשכה להכוונת חיילים משוחררים, דרכה גם ניתן לקבל פרטים נוספים ואמצעים להרשמה למלגה.

קרנות ותרומות רבות לחיילים משוחררים עומדות לרשותם על ידי הקרן המכווינה את האזרחים הטריים למקורות סיוע המתאימים להם ביותר. תוכלו למצוא מקורות סיוע כמו מלגות ליהדות בבל, סיוע על פי מתנדבות בקהילה, סיוע לצוערים ועוד.

כדי לבדוק האם אתם זכאים לעזרה במימון הלימודים, צרו קשר עם היחידה להכוונת חיילים משוחררים טלפון 03-7776785.

*המאמר נכתב בלשום זכר אך פונה לבני שני המינים.