החודש הראשון לאזרחות

היציאה מהשירות הצבאי אל האזרחות אינה פשוטה כלל וכלל וחיילם משוחררים רבים מוצאים עצמם בפני דילמות רבות בחיים האזרחיים החדשים להם. להמשך קריאה »

4,561 צפיות

ישנם הבדלים משמעותיים בין החיים שלפני הגיוס לצבא לחיים והלחצים שלאחר השחרור כמו לבטים בנוגע לטיול לחו\"ל, לימודים, עבודה מועדפת, מענקים להם אנו זכאים לאחר השחרור מהצבא ועוד נושאים רבים העומדים על הפרק איתם נצטרך להתמודד.

כיוון לחיים:

רבים מעדיפים ליהנות מהחיים האזרחיים החדשים בכל צורה שהיא ונהנים מתקופת אבטלה רצופת בילויים וטיול בארץ ובחו\"ל. מענק השחרור, המשתנה בהתאם לתפקיד אותו ביצעתם בשירות הצבאי ובהתאם למין החייל, מאפשר לנו להיכנס לאזרחות עם כסף בחשבון הבנק המאפשר לנו לפחות חודש של מחייה והתלבטות באשר להמשך הדרך האזרחית שלנו.

אפשרויות עבודה:

חיילים משוחררים נהנים ממגוון רחב של הצעות עבודה שונות במשק הישראלי לרבות קיום עבודה מועדפת במגוון רחב של תחומים לרבות אבטחה, תחנות דלק, חקלאות, תעשייה וייצור ועוד. עבודה מועפת מזכה את החייל המשוחרר בסכום של למעלה מ 9000 שקלים לאחר כחצי שנת עבודה בתחומים אלו מה שממריץ צעירים רבים להתחיל בעבודה המוגדרת כעבודה מועדפת עם שחרורם מהשירות הצבאי.

טיול:

צעירים רבים בוחרים לבצע טיול כזה או אחר בחו\"ל מיד עם השחרור מהצבא. אופציות של טיול ארוך בדרום אמריקה ו/או המזרח הרחוק קורצות לצעירים רבים אשר טסים מיד עם השחרור מהצבא או לחילופין לאחר כמה חודשי עבודה בהם חסכו דיי כסף לטיול לחו\"ל. טיול לחו\"ל נחשב בעיניי רבים כהזדמנות לשחרור, התבגרות והכנה לקראת המשך החיים הכולל לימודים, עבודה ולחצים רבים.

לימודים:

במקרים רבים ניתן לראות חיילים משוחררים המתחילים לימודי פסיכומטרי, לימודי מקצוע, לימודים אקדמאים, שיפור בגרויות ושאר סוגי לימודים עם שחרורם מהצבא במטרה להתחיל לבנות את עתידם כמה שיותר מהר. ההחלטה בדבר אופי וזמן תחילת הלימודים משתנה בהתאם לתקופת השחרור מהצבא, רצונותיו ושאיפותיו של החייל המשוחרר.

בפני חיילים משוחררים עומדות דילמות רבות בעיקר בחודשים הראשונים של כניסתם לחיים האזרחיים. מדינת ישראל מעמידה לרשותם של הצעירים הישראלים כלים רבים בשנותיהם הראשונות באזרחות לרבות מענקי עבודה מועפת, פיקדון צבאי, מענק שחרור, קורס משתחררים ויחידה להכוונת חיילים משוחררים העומד כל העט לרשותם של הצעירים שזה עתה סיימו את שירותם הצבאי.

מומלץ להיוועץ עם היחידה להכוונת חיילים משוחררים הנותנת מענה בנושאי לימודים, מענקים, תעסוקה ועוד.