ביטוח לאומי

עם השיחרור מצה\"ל, צעירים משוחררים רבים מוצאים את עצמם עומדים נבוכים מול מוסדות ותהליכים בירוקרטים שונים ומתקשים להתמצא בגופים השונים … להמשך קריאה »

20,368 צפיות

עם השיחרור מצה\"ל, צעירים משוחררים רבים מוצאים את עצמם עומדים נבוכים מול מוסדות ותהליכים בירוקרטים שונים ומתקשים להתמצא בגופים השונים ובחובותיהם כאזרחיים.

\"\"

מיהו גוף \"ביטוח לאומי\" ?

אחד מהגופים הגדולים ביותר בארץ הינו המוסד לביטוח לאומי, אשר בעצם מבטח את אזרחי ישראל ודואג לפצות אותם ולספק להם שירותים סיעודיים ותברואתיים בשעת הצורך ובהגיעם לגיל הפנסיה.

חשוב לדעת שעל מנת לקבל חלק מדמי הגימלה מביטוח לאומי בעת הצורך יש צורך בתקופת אכשרה. כלומר, תקופה בה האזרח שילם דמי ביטוח לאומי באופן רציף טרם הפגיעה או הזכאות לגימלה. אזרחים אשר לא משלמים דמי ביטוח לאומי באופן רציף בעצם מסתכנים בכך שיוותרו ללא ביטוח בשעת הצורך.

המוסד לביטוח הלאומי בעצם משמש כחברת ביטוח השייכת למדינת ישראל, ומבטחת מפני פגיעות עבודה, מחלות, ועוד מצבים שונים אשר עשויים לפגוע בשלומו של האזרח וביכולתו להתפרנס. יחד עם הזכות להנות מהאלמנט הביטוחי של המוסד לביטוח לאומי, חלה גם החובה לשלם את תשלומי הביטוח הלאומי. עם השיחרור מהצבא, יש לוודא כי הינך משלם את התשלומים כפי שקובע החוק.

תשלומים לביטוח לאומי :

לרוב, כל אזרח אשר עובד בעבודה כחוק משלם את דמי הביטוח הלאומי דרך תלוש המשכורת כשהמעביד שלו מפריש ממשכורתו של העובד כ- 4.8% המועברים לביטוח לאומי. עם זאת, חייל משוחרר אשר אינו עובד חייב לדאוג באופן עצמאי לתשלום דמי הביטוח הלאומי.

למי שאין לו הכנסות, דמי הביטוח הלאומי עומדים על סך 4.8% מהשכר הממוצע במשק. חשוב לזכור שגם מי שלומד – אם במוסד אקדמאי ואם טרום אקמדאי או בהכשרה מקצועית, וכן גם מי שמטייל בחו\"ל אך מקום מושבו הוא בארץ, חייב להמשיך לשלם לביטוח הלאומי באופן עצמאי. חייל משוחרר אשר מקבל דמי אבטלה, דמי הביטוח הלאומי ינוכו מדמי האבטלה שלו באופן אוטומטי.

אז איך בעצם משלמים לביטוח לאומי? :

על מנת לשלם באופן עצמאי את דמי הביטוח הלאומי, יש לגשת לסניף ביטוח לאומי הקרוב לביתך, ולהירשם. לאחר מכן תקבל פנקס תשלומים עבור ביטוח לאומי, ועליך לזכור לשלם באופן עצמאי את דמי הביטוח הלאומי מדי חודש בחודשו. הפנקסים לשתלום ישלחו לביתך מדי רבעון על מנת שתוכל להמשיך בתשלומים כרגיל.

על כן, למרות שבמבט ראשון גופי הבירוקרטיה הגדולים במדינה נראים מאיימים ובלתי מובנים, נראה כי הגופים אינם מורכבים כל כך וניתן להבין מה החובות והזכויות של כל אזרח. עם השיחרור מהצבא חשוב מאוד להתחיל לשם דמי ביטוח לאומי לפי החוק, אפילו אם ביטוח לאומי לא פנו אליך בעצמם וטרם דרשו את התשלום. צעירים רבים מוצאים את עצמם באמצע הליכים משפטיים כאלו ואחרים המבוצעים כנגדם בדרישה לתשלום חובותיהם למוסד לביטוח לאומי ועוד מוסדות ממשלתיים אשר תשלום בגינם מקובע בחוק.