התפתחות הטכנולוגיה

בעבר, היה קושי ניכר בהשתלבות של חיילים משוחררים במעגל התעסוקה והאזרחות, כשמספר האפשרויות שעמדו בפני כל משוחרר ומשוחררת היו קטנות … להמשך קריאה »

3,770 צפיות

בעבר, היה קושי ניכר בהשתלבות של חיילים משוחררים במעגל התעסוקה והאזרחות, כשמספר האפשרויות שעמדו בפני כל משוחרר ומשוחררת היו קטנות ומוגבלות, כאלו שהפכו לעיתים את המשימה לקשה במיוחד עבור רבים.

\"\"

כיום, בעולם המודרני, הנמצא תחת התפתחות טכנולוגית מתמדת ומרשימה, ניצבות בפני המשוחררים מגוון רחב של אפשרויות להשתלבות בעולם האזרחות, כשבנוסף זוכים לייעוץ והכוונה מקצועית כבר מהחודשים האחרונים של שירותם.

מענק שחרור- תמריץ ראשוני לחיי האזרחות

במהלך שירות החובה, זוכים החיילים להכנסה חודשית נמוכה, הניתנת בהתאם לתפקיד אותו ממלאים, כזו שאמורה לשרת אותם להוצאות המזדמנות במהלך השירות. כתוצאה מכך, במרבית המקרים בסיום השירות, יוצאים המשוחררים לחיי האזרחות ללא כל בסיס כלכלי. כיום, על מנת להקל על המשוחררים את הכניסה לחיי האזרחות, זוכים במעמד השחרור למענק כספי נכבד, כשלאחרונה זכה אף להעלאה ניכרת. המענק הכספי, משמש את המשוחררים בדרך כלל לטיול הגדול שנהוג לערוך לאחר השירות, לקניות או לפתיחת חיסכון אישי.

רכישת השכלה ומקצוע לחיים

 אחת מהשאיפות הגדולות ביותר כיום, אצל מרבית מאוכלוסיית החיילים המשוחררים, היא הצורך ברכישת השכלה ומקצוע לחיים, שייסעו להם בסופו של דבר להתקיים ולהתפרנס בכבוד במהלך חייהם. לשם כך, מעמידה המדינה מגוון הטבות למשוחררים המעוניינים ברכישת מקצוע ובהשלמת בגרויות, דוגמת הפיקדון הצבאי, דמי הרשמה מופחתים למוסדות המרכזיים להשכלה הגבוהה ועוד. לאחרונה, החלה המדינה לעודד עוד יותר בנושא, כשמעניקה שנת לימודים חינם למשוחררים אשר בוחרים ללמוד באחד מן המכללות ומוסדות ההשכלה הגבוהה המצויים ברחבי הפריפריה.

 עבודה מועדפת : ההזדמנות של המשוחררים להשתלב במעגל התעסוקה

לאחר סיום השירות, כמהים המשתחררים להשתלב במעגל העבודה, כשהמדינה אף מעודדת אותם לעסוק בתחומים מסוימים, אותם מגדירה ״כעבודה מועדפת״. היתרון הקיים בעבודה מועדפת למשוחררים, הוא כשלאחר תקופה של בין 6 ל- 8 חודשי עבודה, זכאים המשוחררים למענק כספי נכבד, זאת בנוסף לניסיון ולידע אותם צוברים באותם תחומים. כמו כן, עבודה מועדפת מוגדרת בין היתר בעבודה בתחנות דלק, מלונאות, מסעדנות ומפעלים.

הטבות מס ועמלות מופחתות בבנקים

המעבר מחיי הצבא לחיי האזרחות מלווה בשינויים מרחיקי לכת, כשאחד מהם מתבטא בתשלומים עבור מיסים וכמעט עבור כל פעולה שנבצע במהלך היומיום, לרבות פעולות בחשבון הבנק האישי. על מנת להקל במקצת על המעבר החד, זכאים המשוחררים להטבות ולהפחתות מס בשנותיהם הראשונות באזרחות, בנוסף לשיעורי עמלות מופחתים בפעולות שיבחרו לבצע בחשבון הבנק. כתוצאה מכך, ההתפתחות הטכנולוגית בה אנו מצויים כיום, יוצרת הזדמנויות רבות למשוחררים של היום להשתלב בחיים האזרחים, כשמעמידה בפניהם את כלל הכלים והאמצעים הדרושים לשם כך.