דמי אבטלה

עם השחרור מצה\"ל, כל חייל זכאי להטבות מסויימות מהיותו חייל משוחרר. אחת מההטבות להן הוא זכאי, הן דמי אבטלה למשך … להמשך קריאה »

17,932 צפיות

עם השחרור מצה\"ל, כל חייל זכאי להטבות מסויימות מהיותו חייל משוחרר. אחת מההטבות להן הוא זכאי, הן דמי אבטלה למשך 70 יום, לאחר השיחרור מצה\"ל.

\"\"

מי זכאי לתשלומי דמי אבטלה? :

בדומה לאזרחים אחרים, חייל משוחרר נדרש בתקופת אכשרה – תקופת עבודה מסויימת אשר רק לאחריה יש זכאות לדמי אבטלה.

אולם, 180 מתוך 360 הימים הנדרשים כתקופת אכשרה יכולים להיות ימים מהשירות הסדיר, ובכך יש הקלה מסוימת על חיילים משוחררים. בנוסף, חיילים משוחררים אשר לומדים בהכשרה מקצועית במהלך השנה הראשונה לשיחרורם מצה\"ל יהיו זכאים לפטור מתקופת אכשרה.

דרכים למימוש תשלומי דמי אבטלה :

על מנת לממש הטבה זו, ראשית יש לגשת ללשכת התעסוקה הקרובה למקום המגורים ולפתוח תיק אצל הפקיד האחראי על תעסוקה. הפקיד ינפיק פנקס, בו רשומים היום והשעה בהם יש להתייצב מדי שבוע אצל פקיד התעסוקה בלשכה. בכל התייצבות מקבלים הפניות, במידה ויש, למקומות עבודה זמינים אשר יכולים להתאים לחייל המשוחרר. במידה והצעיר יסרב לעבודה מתאימה, יתכן וישללו ממנו הזכויות לדמי אבטלה.

במידה ואין הצעות עבודה באותו השבוע, הפקיד רק יחתום בפנקס של הצעיר, וישחררו לדרכו. עם זאת, צעיר משוחרר מהצבא אשר הינו סטודנט ואינו פנוי לעבודה, אינו זכאי לדמי אבטלה – היות ודמי אבטלה מגיעות למי שזמין לעבודה אך אינו מצליח למצוא מקום עבודה שיקבל אותו. יחד עם זאת, סטודנט אשר הוא חייל משוחרר, ולומד מעט שעות בשבוע, או נמצא בחופשת קיץ ארוכה, יכול להגיע ללשכת התעסוקה עם מערכת השעות שלו ולהוכיח כי הוא כן זמין לעבודה.

השלבים בתהליך קבלת דמי אבטלה :

לאחר פתיחת התיק בלשכת התעסוקה, חשוב לזכור לגשת גם לסניף המקומי של ביטוח לאומי. את דמי האבטלה מקבלים למעשה מביטוח לאומי ולא מלשכת התעסוקה. במידה ולא תימצא לכם עבודה מתאימה במשרד התעסוקה, תהיו זכאים לדמי אבטלה עד משך זמן של 70 ימים.

בלשכת ביטוח לאומי תתבקשו למלא עתירה לאבטלה, תוך צירוף תעודת שיחרור וצילום תעודת הזהות. אישור הבקשה לוקח כשבועיים. דמי האבטלה מחושבים על פי השכר שהצעיר קיבל בטרם תקופת האבטלה, תוך השוואה לשכר היומי הממוצע. בכל מקרה, הסכום לא יהיה נמוך מ-97.2 ש\"ח ליום.

לסיכום :

דמי אבטלה הינם הטבה עבור חיילים משוחררים המיועדת לעזור להם להשתלב בשוק התעסוקה ובמשק כעובדים. חשוב לשים לב לדקויות, ולהכיר את החוק, על מנת לוודא כי באמת מגיעה הזכאות לדמי האבטלה.