ביטוח לאומי

עם השיחרור מצה\"ל, צעירים משוחררים רבים מוצאים את עצמם עומדים נבוכים מול מוסדות ותהליכים בירוקרטים שונים ומתקשים להתמצא בגופים השונים … להמשך קריאה »

16,080 צפיות

עם השיחרור מצה\"ל, צעירים משוחררים רבים מוצאים את עצמם עומדים נבוכים מול מוסדות ותהליכים בירוקרטים שונים ומתקשים להתמצא בגופים השונים ובחובותיהם כאזרחיים.

\"\"

מיהו גוף \"ביטוח לאומי\" ?

אחד מהגופים הגדולים ביותר בארץ הינו המוסד לביטוח לאומי, אשר בעצם מבטח את אזרחי ישראל ודואג לפצות אותם ולספק להם שירותים סיעודיים ותברואתיים בשעת הצורך ובהגיעם לגיל הפנסיה.

חשוב לדעת שעל מנת לקבל חלק מדמי הגימלה מביטוח לאומי בעת הצורך יש צורך בתקופת אכשרה. כלומר, תקופה בה האזרח שילם דמי ביטוח לאומי באופן רציף טרם הפגיעה או הזכאות לגימלה. אזרחים אשר לא משלמים דמי ביטוח לאומי באופן רציף בעצם מסתכנים בכך שיוותרו ללא ביטוח בשעת הצורך.

המוסד לביטוח הלאומי בעצם משמש כחברת ביטוח השייכת למדינת ישראל, ומבטחת מפני פגיעות עבודה, מחלות, ועוד מצבים שונים אשר עשויים לפגוע בשלומו של האזרח וביכולתו להתפרנס. יחד עם הזכות להנות מהאלמנט הביטוחי של המוסד לביטוח לאומי, חלה גם החובה לשלם את תשלומי הביטוח הלאומי. עם השיחרור מהצבא, יש לוודא כי הינך משלם את התשלומים כפי שקובע החוק.

תשלומים לביטוח לאומי :

לרוב, כל אזרח אשר עובד בעבודה כחוק משלם את דמי הביטוח הלאומי דרך תלוש המשכורת כשהמעביד שלו מפריש ממשכורתו של העובד כ- 4.8% המועברים לביטוח לאומי. עם זאת, חייל משוחרר אשר אינו עובד חייב לדאוג באופן עצמאי לתשלום דמי הביטוח הלאומי.

למי שאין לו הכנסות, דמי הביטוח הלאומי עומדים על סך 4.8% מהשכר הממוצע במשק. חשוב לזכור שגם מי שלומד – אם במוסד אקדמאי ואם טרום אקמדאי או בהכשרה מקצועית, וכן גם מי שמטייל בחו\"ל אך מקום מושבו הוא בארץ, חייב להמשיך לשלם לביטוח הלאומי באופן עצמאי. חייל משוחרר אשר מקבל דמי אבטלה, דמי הביטוח הלאומי ינוכו מדמי האבטלה שלו באופן אוטומטי.

אז איך בעצם משלמים לביטוח לאומי? :

על מנת לשלם באופן עצמאי את דמי הביטוח הלאומי, יש לגשת לסניף ביטוח לאומי הקרוב לביתך, ולהירשם. לאחר מכן תקבל פנקס תשלומים עבור ביטוח לאומי, ועליך לזכור לשלם באופן עצמאי את דמי הביטוח הלאומי מדי חודש בחודשו. הפנקסים לשתלום ישלחו לביתך מדי רבעון על מנת שתוכל להמשיך בתשלומים כרגיל.

על כן, למרות שבמבט ראשון גופי הבירוקרטיה הגדולים במדינה נראים מאיימים ובלתי מובנים, נראה כי הגופים אינם מורכבים כל כך וניתן להבין מה החובות והזכויות של כל אזרח. עם השיחרור מהצבא חשוב מאוד להתחיל לשם דמי ביטוח לאומי לפי החוק, אפילו אם ביטוח לאומי לא פנו אליך בעצמם וטרם דרשו את התשלום. צעירים רבים מוצאים את עצמם באמצע הליכים משפטיים כאלו ואחרים המבוצעים כנגדם בדרישה לתשלום חובותיהם למוסד לביטוח לאומי ועוד מוסדות ממשלתיים אשר תשלום בגינם מקובע בחוק.

 • תקנון האתר
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

2 תגובות על ביטוח לאומי

 1. מאת שרית‏:

  היי אני שרית והשתחררתי בספטמבר ועדיין לא הייתי בסניף של ביטוח לאומי כי אני עובדת במועדפת ואין לי כל כך זמן.
  תוכלו לומר לי אם מתחילים לשלם ישר אחרי השחרור או שיש איזושהי הטבה למשוחררים טריים?ואם כן ועדיין לא הייתי בסניף-זה אומר שכבר יש לי חוב אצלם??
  תודה מראש!

  • היי שרית.
   שימי לב שמהיום הראשון שאת משתחררת מבחינת בטיוח לאומי את "אזרחית" מן השונה שצריכה לעדכן את כל הפרטים ולשלם כסף.
   במידה ואת עובדת עם תלוש משכורת מסודר מיום שחרור אין לך צורך לגשת אליהם מכיוון שהמעסיק שלך מעדכן את זה בצורה אוטומטית.
   במידה ולא שילמת תקופה מסוימת לביטוח לאומי מרגע שחרורך ובנוסף לא עבדת בשום עבודה עם תלוש שכר חוקי תצטרכי לשלם את ההפרש של אותו הזמן.
   במידה ויש לך קנס צרי עמנו קשר שוב ואנו נעזור לך לכתוב מכתב מסודר שמסביר את הבעיה ולקוות שהקנס יבוטל.

   בברכה, ,צוות "עזרה למשחרר"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>