ביטוח בריאות

עם שיחרורך מצה\"ל כבר אינך תיכוניסט קטין אשר כל צרכיו מסופקים על ידי ההורים, או חייל בשירות חובה אשר צרכיו … להמשך קריאה »

16,918 צפיות

עם שיחרורך מצה\"ל כבר אינך תיכוניסט קטין אשר כל צרכיו מסופקים על ידי ההורים, או חייל בשירות חובה אשר צרכיו ממולאים על ידי הצבא. עכשיו את אזרח, עם זכויות רבות אבל גם חובות, ועלייך לדעת אותם ולדאוג למלא את חובותיך.

\"\"

אי ידיעת החוק אינה פוטרת מאשמה או מעונשה וחשוב לדעת מה החובות עם היציאה לאזרחות והשתלבות כאזרח לכל דבר.

חשוב לדעת ! :

השחרור משירות הביטחון בישראל מציב את האזרח הטרי בחיים אליהם לא היה רגיל קודם לכן בהם הוא נהנה מזכויות רבות אך יחד עם זאת עם מספר חובות המוטלות עליו כמו על כל אזרח ואזרח בוגר במדינת ישראל. תשלום מיסים לרבות מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות הם חלק בלתי נפרד מחובותיו של כל אזרח ואזרח על מנת שיוכל לקבל סיוע מהמדינה, מהמוסד לביטוח לאומי ומגופי הרפואה השונים במקרה הצורך.

חשוב מאוד לדעת שבמדינת ישראל קיים חוק ביטוח בריאות ממלכתי. על פי חוק זה, כל אחד מאזרחי המדינה זכאי להיות רשום בקופת חולים ולקבל שירותים רפואיים. כחייל בצה\"ל קיבלת שירותי רפואה מהצבא, אך כאזרח עליך לשלם על שירותי הרופאה דרך דמי ביטוח בריאות.

אז אחרי שהבנו מה בדיוק חשוב, איך מטפלים בנושא ביטוח הבריאות? :

ראשית, עם השיחרור יש להירשם לקופת חולים. במידה והחלטת להמשיך עם קופת החולים בה היית רשום טרם גיוסך, עליך רק להירשם בקופה ולקבל כרטיס מגנטי חדש. במידה ולקופת החולים שלך לא הגיע מידע בדבר שיחרורך מצה\"ל, עליך לפנות לתחום רישום והקצאה בביטוח הלאומי דרך הטלפון 670775/44– 02. בנוסף באפשרותך לפנות באופן עצמאי לכל קופת חולים שרק תבחר ולהירשם בדוכני הקבלה.

במידה וברצונך לעבור לקופת חולים אחרת, עלייך לפנות לאחד מסניפי רשות הדואר, להציג תעודת זהות ולמלא טופס למעבר. ההעברה מסתכמת בסכום של כ-15 ₪ . יש לשים לב כי קיימים תאריכי מעבר ספציפים, כאשר עד לתאריך המעבר אתה נשאר רשום בקופת החולים הקודמת שלך.

רישום לקופות החולים :

מי שנרשם בין התאריכים 16.9 עד 15.11 עובר לקופת החולים החדשה ב-1.1 מי שנרשם החל מה- 16.11 ועד ה-15.1, עובר לקופת החולים החדשה ב- 1.3. מי שנרשם בין ה-16.1 עד ה-15.3, עובר לקופת החולים החדשה ב- 1.5. מי שנרשם בין התאריכים ה- 16.3 עד ה-15.5, עובר לקופת החולים החדשה ב- 1.7. מי שנרשם מה- 16.5 עד ה-15.7 יעבור ב- 1.9. מי שנרשם החל מה- 16.7 ועד ה-15.9, עובר לקופת החולים החדשה ב- 1.11.

תקופות הרישום כוללות גם ביטולים של מעברים. כלומר, אם נרשמת בתאריך מסויים, ולאחריו התחרטת ופנית לדואר על מנת לבטל את המעבר – המעבר יתבטל בהתאם לתאריך בו ביקשת לבטל ולמועד המעבר של אותו תאריך. בתוך שנה אחת ניתן לבצע שני מעברים בין קופות חולים לכל היותר.