ייעוץ לימודים

בחירת תחום לימודים הינה החלטה קשה, ארוכת טווח וחשובה מאין כמותה, הניצבת בפני כל אדם הרוצה לעסוק במקצוע חלומותיו. הריבוי … להמשך קריאה »

8,253 צפיות

בחירת תחום לימודים הינה החלטה קשה, ארוכת טווח וחשובה מאין כמותה, הניצבת בפני כל אדם הרוצה לעסוק במקצוע חלומותיו. הריבוי של תחומי העיסוק הקיימים, יחד עם ריבוי המקומות המציעים את מסלולי ההשכלה בתחומים הללו, הופכים את הבחירה למורכבת עד מאוד. לרשות הצעירים הישראליים קיימים אינספור גופים התורמים ומקלים על תהליך קבלת ההחלטות.

\"\"

ייעוץ לימודים מקצועי

קיימים אנשים רבים אשר אינם יודעים מהו התחום אותו הם רוצים ללמוד, גם לאחר שנים של התלבטויות. על כן, קיימים מוסדות רבים העוסקים בייעוץ מקצועי לאנשים אשר אינם יודעים בוודאות מה הם רוצים ללמוד ובמה הם רוצים לעסוק. המכונים השונים מבצעים מעין שאלון על מנת להכיר את האדם, את אופיו, את יכולותיו, את רצונו וכדומה. לאחר השאלון, מתבצע ראיון עם אחד מהמאבחנים העובדים במכון.

הראיון, בשילוב עם השאלון, נותן למתלבט הצעות והמלצות לגבי תחומים בו עשוי להתעניין, ואף להיות טוב בהם. חשוב לדעת, מוסדות אקדמאיים רבים מציעים את שירות ההכוונה תמורת תשלום סמלי.

בתי הספר השונים ללימוד פסיכומטרי ובגרויות מציעים לציבור הגורים שלהם שירותי ייעוץ לימודים ותעסוקתיים בחינם. במסגרת הפנייה לגופים אלו נלקחים בחשבון הציונים המצביעים על המקצועות האפשריים. לאחר שמוצגות לתלמיד כלל האופציות הניצבות בפניו נעשה סינון משותף של התלמיד ושל היועצים המנוסים בכדי להביא למקצוע ולתחום הלימודים המתאים ביותר לתלמיד.

אינסוף פרמטרים

בין הפרמטרים השונים אותם יש לבחון בשיקולים לבחירת מקצוע, ישנם נתוני הקבלה שלכם אל מול דרישות הקבלה של המקצועות השונים, מיקום המוסדות אשר מציעים תחומים אלו, גובה השכ\"ל, אפשרויות תעסוקה בעתיד בכדי שלא נלמד ונישאר מובטלים, עניין של התלמיד במקצועות הנלמדים ועוד.

בכך, ניתן לסנן מקצועות ותחומי השכלה אלו ואחרים אשר אינם רלוונטיים מבחינת מיקום המוסד האקדמאי, חוסר אפשרות לשלם את השכ\"ל הגבוה, מרחק מהבית, תעסוקה נמוכה בעתיד ועוד.

היכן ניתן לקבל מידע על מקצועות ומוסדות לימוד ברחבי הארץ?

בדרך כלל, מתקיימים ירידי לימודים לרוב ברחבי הארץ, הכוללים את הכנס המשתחררים המסורתי. בכל כנס תוכלו למצוא שלל מוסדות ומכללות, אשר יספקו לכם מידע ואפשרות להכוונה. כמו כן, כמעט כל מוסד ומכללה מקיימים \"יום פתוח\" לפחות פעם בשנה, אשר במסגרתו תוכלו לבקר בהם ולקבל פרטים רבים.

בנוסף לכך, כאשר תתעניינו במקצוע במוסד אקדמי או מכללה מסוימת, תוכלו בדרך כלל לקבל ייעוץ לימודים מסודר מהמוסד מיועץ מקצועי במסגרת פגישה אישית, אשר תוכלו לשאול אותו ככל העולה על רוחכם בנוגע למקצוע ולהחליט האם הוא מתאים לכם.

בחירת תחום לימודים היא תהליך חשוב מאין כמותו, הן לאלו מביניכם אשר אינם בטוחים מה הם רוצים ללמוד והן לאלו מביניכם אשר בטוחים בבחירת תחום לימודיהם, ניצב הליך ארוך של בדיקות חשובות אשר בסופו של דבר יוליך אתכם להחלטה הנכונה להשכלה בתחום עליו חלמתם ואשר מתאים לכם יותר מכל מקצוע אחר.